کسب و کار آنلاین و اشتباهات رایج در شروع بازاریابی اینترنتی

کسب و کار آنلاین یعنی شروع کسب و کار از طریق اینترنت امروزه دارای اهمیت زیادی شده است. اینترنت پتانسیل بالایی در ایجاد کسب و کار آنلاین دارد. و می تواند بستر مناسبی برای فروش و بازاریابی شرکتهای مختلف باشد. همچنین شرکت هایی که به تازگی فعالیت خود را شروع کرده اند نیز می توانند به بهترین شکل ممکن خدمات خود را از طریق اینترنت در معرض دید مشتریان قرار دهند. کسب و کار آنلاین شکل های مختلفی دارد و نیازمند صبر و بردباری زیادی است. اما زمانی که به بار بنشیند نتیجه بسیار خوبی خواهد داشت. همگام با جهانی شدن کسب و کار آنلاین در ایران نیز این نوع تجارت رونق یافته و همچنان نیز در حال گسترش است. اشتباهاتی که اغلب در شروع کسب و کار آنلاین انجام می دهیم موضوعی است که در این مقاله قصد داریم آن را بررسی نماییم.

کسب و کار آنلاین و اشتباهات رایج در آن

توجه به نکاتی برای شروع تجارت آنلاین برای پرهیز از اشتباهات که اغلب افراد مرتکب می شوند بسیار مهم است. موارد زیر از جمله مهم ترین و پر تکرار ترین اشتباهات در شروع تجارت آنلاین است. تلاش و توجه با این نکات می تواند مدیریت کسب و کار آنلاین را بهتر و ساده تر نماید. در اینجا به بررسی این اشتباهات اساسی می پردازیم:

راه اندازی کسب و کار با صرف زمان زیاد

زمان در کسب و کار آنلاین اهمیت زیادی دارد. در این مورد باید روند رقابت و شروع کسب و کار را بررسی نمایید و مورد تحقیق قرار دهید. ارزیابی بسیار مهم است اما صرف زمان زیاد برای این کار شما را از دیگر اهداف تان باز می دارد. هر چه در شروع کسب و کار تان تعلل بورزید به همان اندازه سود را نیز از دست خواهید داد. اگر قصد دارید صبر کنید تا ایده های تان به طور کامل تحقق یابد باید بگوییم اشتباه می کنید زیرا این احتمال وجود دارد که رقبای تان زودتر از شما دست به کار شوند و شانس شما برای موفقیت در این کار کاهش یابد.

انتظار سود بالا در زمان کم

شروع هر کسب و کار معمولا سود زیادی به دست نمی آید حال این کسب و کار به صورت آنلاین باشد یا حقیقی فرقی نمی کند به هر حال شما باید به خود و کسب و کارتان زمان بدهید تا به بار بنشیند و سوددهی آغاز شود. هر کسب و کاری نیز سختی ها و مشکلات خاص خود را دارد و در شروع کسب و کار آنلاین نیز باید این مشکلات و سختی ها را تجربه کنید و پشت سر بگذارید و در این زمان انتظار سوددهی از کار خود را داشته باشید. ضرر و زیان در سال اول شروع نیز امری است که هر تجارتی آن را تجربه کرده است حتی بزرگترین کسب و کارها.

عدم علاقه در شروع کسب و کار آنلاین

شروع هر کسب و کار مستلزم داشتن علاقه و پشتکار است و زمانی که شما کاری را شروع می کنید موظف هستید که تا پایان کار آن را ادامه دهید اگر به کار یا محصولی علاقه ندارید بهتر است اصلا آن را شروع نکنید. توجه داشته باشید هر چه بیشتر از کسب و کارتان لذت ببرید بیشتر موفق خواهید بود. پس در شروع کسب و کار آنلاین کاری را شروع کنید که به آن علاقه دارید و می دانید که تا آخر کار آن را ادامه خواهید داد.

عدم آمادگی

زمانی که قصد شروع کسب و کار آنلاین را دارید بهتر است از قبل اقدامات زیر را انجام داده و آمادگی لازم را کسب نمایید:

  1. برنامه ریزی
  2. داشتن یک طرح مناسب
  3. مشخص کردن محصولات و یا خدمات
  4. بررسی وضعیت صنعت
  5. تجزیه و تحلیل بازار
  6. داشتن استراتژی برای تولید تضمینی
  7. پیش بینی مالی
  8. چشم انداز شغلی
داشتن طرح مناسب در شروع کسب و کار آنلاین بسیار مهم است و برخی از این برنامه ها نیز در طول زمان مشخص می شوند. اما به هر حال داشتن نظم کاری و برنامه ریزی مناسب از اصول اساسی در شروع کسب و کار آنلاین است.

عدم جذابیت در کسب و کار آنلاین

نداشتن تفاوت در کسب و کار آنلاین و شبیه بودن کار ما به کار سایر رقبا باعث می شود که کسب و کار آنلاین ما از  جذابیت لازم برخوردار نباشد. بهتر است در کار خود با رقبای مان تفاوت ها و تمایزهایی قائل شویم و کار ما به صورتی باشد که بتواند میل و کششی در مشتری نسبت به کار ما به وجود آورد. خلاقیت و ایده های نو در هر کاری می تواند یکی از جنبه های جذابیت آن باشد. خدمات یا محصولات شما باید مزیتها و برتری های نسبت به سایر رقبا داشته باشد تا مشتری نسبت به خرید و یا استفاده از آن کشش لازم را به دست آورد.

عدم شناسایی مخاطبین هدف

مخاطبین خود را بشناسید. باید بدانید که برای چه گروهی از مشتریان کار می کنید. و محصولات یا خدمات شما مناسب چه رده سنی یا چه قشری از افراد جامعه است. توجه کنید که همه افراد جزء مشتریان شما نیستند و شما باید به دنبال مشتریانی باشید که بهترین استفاده را از محصولات یا خدمات شما می برند. اگر بتوانید دسته مشخصی از مخاطبین را شناسایی کنید کسب و کار آنلاین شما نیز بهتر خواهد شد.

عدم رعایت نظم در شروع کسب و کار آنلاین

نظم و رعایت اصول در هر کاری از ملزومات موفقیت در آن کار است. درست است که شما کسب و کار آنلاین خود را شروع کرده اید و خودتان رئیس خود هستید اما این دلیل بر این نیست که در کار خود نظم لازم را نداشته باشید این مسئله به خصوص در اوایل شروع کسب و کار آنلاین بسیار مهم است.

ترس از شکست

از دیگر اشتباهات شروع کسب و کار آنلاین ترس از شکست است. این ترس می تواند آینده کاری شما را نابود کند. درست است که هر کسب و کاری سختی های خود را دارد اما این دلیل نمی شود که شما از انجام آن دست بکشید و یا آن را نیمه کاره رها کنید. اینترنت فرصت بسیار خوبی برای شروع کسب و کار آنلاین است. برای استفاده از جدیدترین ایده های بازاریابی اینترتی و برندینگ آنلاین می توانید با ما در تیم تخصصی مشاوران بازاریابی اینترنتی جم تماس بگیرید. جم به شما در طراحی سایت تخصصی نیز کمک خواهد کرد.