هوش مصنوعی

مقایسه گوگل و چت جی پی تی

مقایسه گوگل و چت جی پی تی

در این مطلب از وب سایت مشاوران بازاریابی اینترنتی جَم به مقایسه گوگل و چت جی پی تی اشاره می‌کنیم. پس از گذشت سالهای زیادی و شماره یک بودن گوگل، در دنیای امروز موتور جستجوی گوگل در آستانه رقابت با یک ربات هوش مصنوعی به نام چت جی پی تی قرار گرفته است. گوگل در مقابله با چت جی پی تی (Google VS ChatGPT) یک انقلاب تکنولوژیک است. چراکه چت جی پی تی از همان ابتدای کار حدود 1 میلیون کاربر بدست آورد و رکورد تمام هم رده‌های خود را زد.  برخی از کارشناسان از همان ابتدا رقیب چت جی پی تی را گوگل بارد دانستند. در ادامه این مطلب از وب سایت مشاوران بازاریابی اینترنتی جَم به رقیب چت جی پی تی بارد و مقایسه گوگل بارد با ChatGPT می‌پردازیم.

از مهم‌ترین مزایای چت جی پی تی نسبت به گوگل این است که پاسخ‌های مکالمه‌ای دقیق را به شما ارائه می‌دهد که دیگر نیاز به جستجو در وب سایت‌های زیاد معرفی شده در گوگل ندارید و این موضوع، جذابیت را برای کاربران دوچندان می‌کند. در ادامه به تفاوت اساسی چت جی پی تی با مرورگر گوگل می‌پردازیم تا به پاسخ این سوال که آیا چت جی پی تی جایگزین گوگل می‌شود؟ پاسخ دهیم.

گوگل در مقاله با چت جی پی تی Google Vs ChatGPT مقایسه

در ابتدا باید بدانید که چت جی پی تی و گوگل هدف یکسانی دارند و هر دو سعی می‌کنند به سوالات کاربران پاسخ دهند. اما هر کدام روشی متفاوت دارند. برای مثال چت جی پی تی عملکردی مانند گفتگو با یک انسان را دارد و این در حالی است که گوگل مانند موتورهای جستجو سعی می‌کند از بین تعداد زیادی وب سایت در اینترنت و مقایسه آنها با یکدیگر، نتایجی مرتبط با پرسش شما را نمایش دهد.

مزایای گوگل و چت جی پی تی در مقایسه با یکدیگر

جذابیت اصلی هوش مصنوعی پاسخ به صورت مکالمه یک انسان است. مکالمه با چت جی پی تی مانند صحبت کردن با یک متخصص واقعی در هر زمینه‌ای است. چت جی پی تی نسبت به گوگل سوالات را به طور دقیق بررسی کرده و یک پاسخ دقیق برای آن ارائه می‌دهد. مختصرترین، دقیق‌ترین و کمترین کلمات برای پاسخ دهی استفاده می‌شود. اما گوگل قطعا به این روش عمل نمی‌کند.

قابلیت استفاده چت جی پی تی در مقابل google

قابلیت استفاده از chatGPT نسبت به گوگل راحت‌تر است. چراکه به جای ارائه صفحات زیاد یک نتیجه کلی و دقیق را به شما ارائه می‌دهد. با این عملیات شما به راحتی به پاسخ می‌رسید و در وقت شما بسیار صرفه جویی می‌شود.

معایب چت جی پی تی در مقایسه با گوگل

چت جی پی تی به همان اندازه که جذاب است، محدودیت‌هایی نیز دارد که برخی از آنها را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

رقیب چت جی پی بارد محدودیت تا سال 2021

از معایب اصلی چت جی پی تی این است که توسط داده‌های موجود تا سال 2021 محدود شده است. در واقع پس از آن در خصوص هر اتفاقی که رخ داده است هیچ ایده‌ای ندارد.

عدم تنوع در پاسخ‌های ارائه شده

ممکن است در خصوص سوالی خاص از چت جی پی تی، پاسخ را معتبر ندانید و پاسخی جدید از او بخواهید. در این صورت نمی‌تواند پاسخی جدید و دقیق‌تر به شما ارائه دهد.

عدم رایگان بودن ChatGPT تفاوت اساسی چت جی پی تی با مرورگر گوگل

چت جی پی تی برای کاربران ایرانی به صورت رایگان در دسترس نیست و شرکت Open AI دیر یا زود برای درآمدزایی از آن در حال برنامه ریزی است.

عدم دقیق بودن اطلاعات

اطلاعات ارائه شده توسط چت جی پی تی را نمی‌توان دقیق شمرد. یعنی در برخی پاسخ‌ها دقت لازم وجود ندارد و شما متوجه این موضوع خواهید شد.

عدم دسترسی به اینترنت

چت جی پی تی نمی‌تواند اطلاعات خود را با اطلاعات موجود در اینترنت مقایسه کند و اطلاعات آن محدود است. ربات چت چی بی تی به مدت زمانی خاص و دسترسی به اینترنت برای بروزرسانی اطلاعات خود ندارد.

دقت چت جی پی تی در مقایسه با گوگل

این مورد بستگی به سوال شما دارد. اگر شما سوالی سخت و پیچیده به تعداد کاراکتر زیاد از او بپرسید قطعا نمی‌تواند جوابی مناسب بدهد. اما گوگل می‌تواند وب سایت‌های مرتبط زیادی را در خصوص سوال شما نمایش دهد.

مزایای گوگل نسبت به چت جی پی تی

انقلابی که گوگل در موتورهای جستجو ایجاد کرد، بی‌نظیر بود. این موتور جستجو باعث شد تا تمامی کسب و کارهای دنیا، وب سایت خود را بر اساس معیارهای گوگل راه‌اندازی کنند و به تولید محتوا اهمیت ویژه دهند. در ادامه به برخی از مزایای گوگل نسبت به ChatGPT  می‌پردازیم:

چت جی پی تی یا گوگل با پایگاه اطلاعاتی عظیم با آخرین بروزرسانی‌ها

گوگل بیش از صد میلیارد صفحه وب سایت در پایگاه داده خود دارد و با چنین پایگاه داده قوی و بزرگی، مرتبط ترین نتایج را در چند ثانیه در گوگل خواهید داشت. اما این مسئله در چت جی پی تی وجود ندارد و این ربات هوش مصنوعی پاسخ‌های دقیق و کوتاهی ارائه می‌دهد. اما دانش آن محدود و تا زمان خاصی است و قابلیت بروزرسانی مداوم نتایج خود را ندارد.

مقایسه گوگل بارد با ChatGPT از روش‌های متعدد برای پاسخ دهی به کاربر

گوگل از روش‌های متعددی مثل ارائه تصویر، ویدیو و متن و… برای پاسخ دادن به کاربران استفاده می‌کند. اما در چت جی پی تی این امکان وجود ندارد.

بارد هوش مصنوعی جدید گوگل ChatGPT را به چالش می‌کشد با رایگان بودن

منبع اصلی درآمد گوگل از طریق تبلیغات است و هیچ برنامه‌ای برای فروش اشتراک شما ندارد و شما می‌توانید از گوگل به صورت رایگان تا هر زمانی که بخواهید استفاده کنید. اما چت جی پی تی برنامه‌ای برای فروش اشتراک دارد و رایگان نخواهد بود.

گوگل در ارائه نتایج شخصی سازی شده با شناخت به جستجو شما

گوگل با توجه به جستجوهای قبلی شما پاسخ‌های بهتر و جامع‌تری ارائه می‌دهد.

ارائه اطلاعات به صورت لحظه ای در مقایسه بارد و چت جی پی تی

برخلاف چت جی پی تی، گوگل می‌تواند اطلاعاتی لحظه‌ای از اتفاقات و موارد مهم به شما ارائه دهد. می‌توانید قطارها و برنامه‌های پرواز، تاخیرها، سریع‌ترین مسیر، ضعیت ترافیک و… را به صورت لحظه‌ای مورد بررسی قرار دهید.

محدودیت های گوگل در مقایسه گوگل و چت جی پی تی

در ادامه به محدودیت‌های گوگل در مقایسه با هوش مصنوعی اشاره خواهیم کرد:

عدم توانایی پردازش زبان انسان در مقایسه بارد و چت جی پی تی

جذابیت اصلی چت جی پی تی نحوه تعامل آن که شبیه به انسان است، می‌باشد. اما گوگل به جای ارائه یک پاسخ دقیق و کوتاه چندین نتیجه جستجو را در اختیار شما قرار می‌دهد و در انتها انتخاب با شماست که کدام یک بهترین است.

عدم دستیار مجازی مبتنی بر هوش مصنوعی مقایسه چت جی پی تی گوگل

شما نمی‌توانید از گوگل بخواهید که یک متن ایمیل خوب را برای ارسال به مشتریان بنویسد. چراکه گوگل یک موتور جستجو است و دستیار هوش مصنوعی نیست که این موضوع را پوشش دهد.

نحوه عمکلرد گوگل بارد و مقایسه آن با چت جی پی تی

گوگل همانند یک موتور جستجو است و تفاوت‌های اساسی با چت جی پی تی دارد. تمامی URLهای موجود در اینترنت را اسکن می‌کند و اطلاعات بدست آمده را در پایگاه داده خود فهرست می‌کند. سپس براساس الگوریتم خود به آنها اولویت می‌دهد که در صورت پرسش از او بهترین نتایج را به کاربران ارائه می‌دهد. این رتبه بندی بر اساس کلمات کلیدی موجود در اینترنت انجام می‌شود. زمانی که یک کاربر درخواستی را وارد کند، گوگل آن درخواست را با میلیاردها صفحه وب که از قبل جمع کرده مقایسه می‌کند و نتایج را بر اساس اولویت بندی خود نمایش می‌دهد.

نحوه کارکرد چت جی پی تی در مقایسه با گوگل

چت جی پی تی از ماژول‌های GPT 3.5 برای عملکرد خود استفاده می‌کند. این ماژول‌ها بر روی حجم وسیعی از اطلاعات کسب شده از اینترنت آموزش داده شده‌اند. علاوه بر این شرکت open ai از تکنیکی برای یادگیری از عملکرد انسان استفاده می‌کند. یعنی انسان‌های زیادی در قالب مربی به چت جی پی تی برای توسعه یادگیری کمک کرده‌اند. سیستم ChatGPT به جای نمایش چندین پاسخ که امکان دارد برخی از آنها به صورت کامل متفاوت باشند یک پاسخ کلی و دقیق ارائه می‌دهد و سعی دارد شما را در حجم عظیمی از اطلاعات گیج نکند.