خطای soft 404 در سرچ کنسول و آموزش رفع آن

خطای soft 404 در سرچ کنسول
by 
05 جولای/24

یکی‌ از خطاهای سرچ کنسول، خطای Soft 404 است. ارور Soft 404 بدین معناست که شما قبلا صفحه‌ای به این آدرس داشته‌اید و به دلایلی حذف شده است. دراین صورت برای شما خطای HTTP 404 نمایش می‌دهد. ممکن است که آدرس صفحه ایندکس گوگل شده تغییر کرده باشد و شما برای آن ریدایرکتی انجام نداده باشید. در پاسخ به چگونه خطای 404 را برطرف کنم؟ می‌توان گفت برای رفع خطا Soft 404 سرچ کنسول باید URL صفحه را با استفاده از ریدایرکت 301 به صفحه‌ای که محتوای کامل و مشابه صفحه‌ای که دچار خطا شده دارد، هدایت کنید. با ریدایرکت 410 نیز می‌توانید مطلب خود را در صورت عدم نیاز حذف کنید.

به عبارتی زمانی که کاربر از صفحه‌ای بازدید می‌کند، درخواستی به مرورگر ارسال می‌شود و سرور با کد سه رقمی تحت عنوان HTTP به درخواست مرورگر پاسخ می‌دهد. درصورتی که سرور کد وضعیت 200 را به معنای موفقیت در انجام درخواست به مرورگر ارسال نماید صفحه بدون مشکل برای کاربر در دسترس است. اما وجود نداشتن و یا ناقص بودن صفحه مورد نظر از نظر ربات‌های گوگل، علت خطای Soft 404 سرچ کنسول است. در ادامه این مطلب از وب سایت مشاوران بازاریابی اینترنتی جَم با error soft 404 آشنا شده و به پرسش‌های شما از قبیل چگونه URL خود را برای soft 404 بررسی کنم؟ آیا خطا Soft 404 برای سئو مضر است؟ و رفع خطا Soft 404 سرچ کنسول خواهیم پرداخت.

رفع خطا Soft 404 سرچ کنسول

لزوما همه خطاهای 404 بد نیستند. برای مثال زمانی که محصولی در دسترس نباشد، صفحه‌ای که خطای 404 را نمایش می‌دهد، به کاربر می‌گوید که محصول موردنظر از روی سایت برداشته شده است. اما در برخی مواقع نیز خطای soft 404 می‌تواند مشکل‌ساز باشد. برای مثال زمانی که یک صفحه از سایت معتبر نیست، اما سرور همچنان کد 200 را برای مرورگر ارسال می‌کند، که انگار هیچ مشکلی وجود ندارد و هیچ اتفاقی نیفتاده است. در این صورت باید به سرعت خطا را بررسی کنید. در ادامه این مطلب روش‌هایی را برای رفع خطا Soft 404 سرچ کنسول به شما معرفی می‌کنیم:

مسیر صفحه را با استفاده از ریدایرکت 301 تغییر بدهید

استفاده از ریدایرکت 301، یکی از راه‌های رفع خطای soft 404 است. با استفاده از آن می‌توان آدرس صفحه مورد نظر را تغییر داد و و کاربران را به یک صفحه معتبر انتقال داد. برای انجام این کار لازم است که یک ریدایرکت 301 به فایل htaccess. اضافه کنید. موتورهای جستجو با استفاده از این ریدایرکت متوجه می‌شوند که صفحه شما به یک آدرس جدید هدایت شده است تا ارور 404 برای صفحه نمایش داده نشود. حتما اطمینان کسب کنید که هر دو صفحه محتوای شبیه به هم را پوشش می‌دهند.

ریدایرکت 410 برای حذف صفحه

درصورتی که شما قصد حذف یک محصول و یا صفحه را بدون جایگزین دارید، بدین منظور باید آن صفحه و یا محصول به صورت کامل از گوگل حذف شود. برای این اتفاق باید آن را روی خطای 410 تنظیم نمایید تا ربات‌های گوگل سریعا آن را از نتایج پاک کرده و کاربران بدان صفحه وارد نشوند.

رفع Error soft 404

یکی دیگر از روش‌های رفع خطا Soft 404 سرچ کنسول این است که شما یک صفحه با ارور soft 404 ایجاد کنید تا خطای آن برطرف شود. درواقع با ایجاد این صفحه HTTP status code 404 به مرورگر برگردانده می‌شود. صفحه ایجاد شده باید به صورت طراحی گردد که کاربران را به صفحات مورد نظرشان انتقال دهد.

چگونه URL خود را برای soft 404 بررسی کنم؟

در برخی مواقع اصلا این خطا واقعی نیست و کنسول جستجوی گوگل آن را اشتباه به عنوان خطای 404 علامت گذاری می‌کند.

در بخش pages روی گزینه (Submitted URL seems to be a soft 404) کلیک کنید. در این قسمت یک لیست کامل از صفحاتی که دارای ارور soft 404 هستند به شما نمایش داده می‌شود.

بررسی soft 404 در سرچ کنسول
  • URLها در تب‌های جدید باز کنید.
  • اگر می‌خواهید صفحه مورنظر خود را که قسمت معتبر سایتتان است در نتایج جستجو قرار بدهید، گزینه Validate Fix انتخاب کنید. در این صورت گوگل صفحه را کراول کرده و کد وضعیت را بروزرسانی می‌کند.
  • بعد تکمیل این موارد صفحه را بررسی کنید، سپس URL لایو را تست کنید.

شما می‌توانید URL را انتخاب کنید در ادامه روی گزینه Inspect URL کلیک کنید. سپس Request Indexing انتخاب کنید. فقط قبل از انجام این کار حتما URL لایو را آزمایش کنید تا گوگل گزارش خود را بروزرسانی کند. با انجام این کار وضعیت صفحه در اختیار شما قرار می‌گیرد.

خطای Soft 404 چیست؟

از علت بالا نیامدن سایت در سرچ کنسول می‌توان به خطاهای آن مانند خطای server error 500، خطای Redirect error، خطا Submitted URL blocked by robot.txt، خطا Submitted URL market noIndex، خطای  Soft 404 و… اشاره کرد. ارور Soft 404، یکی از خطاهای سرچ کنسول است. خطای Soft 404 زمانی بوجود می‌آید که سرور سایت نتواند صفحه سایت درخواستی کاربران را پیدا کند. این خطا زمان رخ می‌دهد که صفحه موردنظر سایت در دسترسی نباشد. در این صورت سرور وضعیت HTTP را برای صفحه وب ارسال می‌کند که کاربران با خطای soft 404 با پیام (صفحه یافت نشد) مواجه می‌شوند. این کد بدین معناست که صفحه موردنظر را نمی‌توان پیدا کرد.
خطای soft 404 تاثیر منفی بر عمکلرد سئو می‌گذارد. مخصوصا زمانی که صفحه‌ها انباشنه شوند و شناسایی نشده باشند. در این صورت کارشناسان سئو باید خطای soft 404 را در صفحات به حداقل برسانند. روزانه هزاران صفحه به وب اضافه می‌شود و خزنده‌های گوگل باید آن صفحات را ایندکس کنند. گوگل تلاش می‌کند وقت خود را برای ایندکس کردن صفحاتی که وجود ندارند هدر ندهد. به همین علت صفحاتی را که به عنوان خطای soft 404 شناسایی کند، با برچسب soft 404 تعیین می‌کند.

خطای Soft 404 برای چه صفحاتی رخ می‌دهد؟

عواملی مختلفی در بوجود آمدن خطای Soft 404 وجود دارد. این عوامل عبارتنداز:

محتوای بسیار کم یا عدم وجود محتوا

یکی از دلایل رخ داد خطای Soft 404، محتوای کم ارزش یا عدم وجود محتوا می‌باشد. مواردی مانند صفحات خالی دسته‌بندی محصولات، صفحات خالی دسته‌بندی وبلاگ یا صفحات خالی از نتایج نمونه‌ای از عواملی هستند که منجر به ارور سافت 404 می‌شوند.

مقصد ریدایرکت مرتبط انتخاب نشده باشد

اگر URL خود را به یک URL دیگر ریدایرکت می‌کنید، باید به آدرس مقصد آن توجه کنید که با آدرس مبدا کاملا مرتبط باشد. در غیر این صورت خطای soft 404 بوجود می‌آید. این اتفاق بیشتر در خرید اینترنتی که کاربر به محصول یا دسته دیگری هدایت می‌شود، می‌افتد.

رندر گوگل به صورت اتفاقی مسدود شده باشد

بعضی مواقع به صورت ناخواسته دسترسی گوگل را به فایل‌های CSS یا جاوا اسکریپت صفحه خود مسدود می‌کنید. این روند موجب رخ داد ارور soft 404 می‌شود. فراموش نکنید که این فایل برای رندر صفحات استفاده می‌شود. درصورتی که گوگل نتواند به آن‌ها دسترسی داشته باشد، سریع ارور سافت 404 را اعلام می‌کند.

در صفحات عباراتی مانند صفحات 404 استفاده شده است

اگر گوگل با عبارت‌هایی مانند موجود نیست، در انبار موجود نیست، دیگر در دسترس نیست، مواجه شود با یک صفحه 404 برخور کرده است.

آیا خطا Soft 404 برای سئو مضر است؟

اگر وب‌سایت یک کد تایید وضعیت به جای 404 برای صفحه‌ای که وجود ندارد برگرداند، بر عملکرد سایت شما در جستجو ارگانیک تاثیر منفی می‌گذارد. پس اگر سایت شما دارای خطاهای soft 404 زیاد باشد، اثر منفی بر جستجو، رتبه و سئو سایت شما می‌گذارد. Googlebot قصد دارد در تعداد محدودی از سایت‌ها بخزد و تلاش خود را مطابق خزیدن و تقاضای خزیدن تقسیم کند. برای بهینه‎سازی بودجه خزش و سئو سایت، باید این خطاها را در سایت خود برطرف کنید تا تجربه‌ کاربری خوبی را برای کاربران در سایت خود بوجود آورید.

Leave A Comment

مشاوران بازاریابی اینترنتی جَم با بیش از 12 سال تجربه تخصصی در ارائه خدمات بازاریابی اینترنتی

خیابان رباط، خیابان باهنر، ساختمان اداری ارغوان
اصفهان
007 700 33 031
(هفت روز هقته)
71 19 913 0913
منتظر شنیدن صدای گرمتان هستیم....