خطا Submitted URL marked noindex در سرچ کنسول

خطا Submitted URL marked noindex در سرچ کنسول
by 
05 جولای/24

خطا Submitted URL marked noindex، یکی از خطاهای سرچ کنسول به شمار می‌رود. این خطا به شما می‌گوید که شما یک URL را سابمیت کرده‌اید. یعنی با استفاده از نقشه سایت برای ایندکس شدن درخواست ارسال کرده‌اید، اما ربات‌های گوگل نتوانستند آن را ایندکس کنند، چرا که URL شما تگ نو ایندکس داشته است. برای رفع خطای Submitted URL marked noindex کافیست تگ نوایندکس را بردارید و آن را در سایت مپ اضافه نمایید تا صفحه ایندکس گوگل شود. همچنین اگر تگ نوایندکس به درستی برای سایت منظور شده است و خودتان خواستار ایندکس نشدن صفحه هستید، باید آدرس صفحه را از سایت مپ حذف نمایید و صفحه لینک داخلی نداشته باشد.

بنابراین یکی از دلایل ایندکس نشدن سایت در گوگل، وجود خطا Submitted URL marked noindex در سرچ کنسول گوگل است. خطا Submitted URL marked noindex، از مهمترین ارورهای سرچ کنسول است که باید به آن توجه کنید و به سرعت آن را برطرف کنید. در سایت‌های وردپرس نیز می‌توان بوسیله افزونه‌هایی نظیر Yoast و Rank Mathطرای به صورت خودکار صفحات نو ایندکس را از نقشه سایت حذف کرد.

در ادامه همراه مشاوران بازاریابی اینترنتی جَم باشید تا به پرسش‌هایی از قبیل چگونه مشکل ایندکس را برطرف کنم؟ چگونه می‌توانم خطاهای noindex علامت گذاری شده URL ارسال شده را برطرف کنم؟ پاسخ داده و روش رفع خطای Submitted URL marked noindex را متوجه شوید. برای ایندکس شدن صفحات برطرف کردن خطا Submitted URL marked noindex، رفع ارور alternate page with proper canonical tag و … از مواردی است که در طراحی سایت باید بدان توجه نمود.

روش‌های رفع خطا Submitted URL marked noindex در سرچ کنسول چیست؟

برای اینکه از عدم وجود تگ‌های نوایندکس در کدهای صفحات خود اطمینان کسب کنید، دو راهکار وجود دارد:

اول اینکه مطمئن شوید URL صفحه را از طریق سایت مپ ارسال کرده باشید.

روش دوم این است که، URL را باز کنید و کش سایت خود را پاک کنید با اینکه به صورت ناشناس با زدن 3 کلید Ctrl+Shift+N در مرورگر کروم وارد URL بشوید. سپس کلیک راست بکنید و گزینه Inspect را انتخاب کنید و توسط فیلترهای جستجو تگ noindex را سرچ کنید، تا از استفاده نکردن آن در صفحات مطمئن شوید.

نکته اول

به جای این روش‌ها می‌توانی از ابزار URL Inspection و ابزار تست Live URL نیز استفاده کنید و بعد تست آن‌ها بر روی گزینه View Tested Pages کلیک کنید و کدهای HTML را بررسی کنید. اطلاعات موجود در بخش Pages indexing حتما باید چک شود تا ببنید اجازه خزش Crawl allowed و اجازه ایندکس Indexing allowed در چه وضعیتی هستند.

روش‌های رفع خطا Submitted URL marked noindex در سرچ کنسول

نکته دوم

درصورت استفاده از سایت وردپرس، از منو پیشخوان وارد بخش تنظیمات بشوید و گزینه خواندن را انتخاب کنید. در این قسمت از فعال نبودن گزینه نمایش به موتورهای جستجو اطمینان حاصل کنید.

روش‌های رفع خطا Submitted URL marked noindex در سایت وردپرس

نکته سوم

افزونه‌های سئو مانند یوآست و رنک مث باید بتوانند به صورت اتوماتیک صفحاتی که قابل ایندکس شدن نیستند را از نقشه سایت حذف کنند. شما می‌توانید در تنظیمات افزونه‌های یوآست سئو و رنک مث، تنظیمات مرتبط با ایندکس را بررسی کنید.

ابزارهای سئو در رفع خطا Submitted URL marked noindex

برای مثال در این بخش‌ها می‌توان تنظیمات ایندکس یا نمایه سازی را پیدا کرد.

زمانی که همه موارد را بررسی کردید 2 حالت وجود دارد:

خود شما خواستار ایندکس نشدن صفحات هستید و به آن‌ها تگ nouindex را اضافه کرده‌اید. اما به اشتباه صفحه را بوسیله نقشه سایت ارسال کرده‌اید. در این صورت باید URL را از نقشه سایت حذف کرد.
صفحه شما به اشتباه تگ نوایندکس را گرفته است؛ در صورتی که شما برای ایندکس شدن آن را در site map ارسال کرده بودید. در این مواقع باید تگ نوایندکس را حذف کنید و آن را به نقشه سایت اضافه و بروزرسانی کنید تا مشکل نوایندکس شدن صفحات برطرف شود.

اگر خطا Submitted URL marked noindex مرتبط با هیچ کدام از این موارد نباشد؟

در برخی مواقع ممکن است عامل وجود خطا Submitted URL marked noindex در سرچ کنسول چیزی به جز تگ نوایندکس در قسمت متا تگ باشد. دقت کنید ممکن است این تگ در سطح HTTP Header هم تعریف شده باشد که در سطح وب مدیریت می‌شود.

اگر تگ noindex را با روش‌های بالا پیدا نکردید، به سمت هاست و فایل‌های روت یا ریشه آن بروید. امکان دارد که در یکی از فایل‌‌های htaccess یا httpd.conf تگ نو ایندکس وجود داشته باشد. معمولا این تگ به صورت X-Robots-Tag: noindex در فایل‌ها ظاهر می‌شود.

علت خطای Submitted URL marked noindex

درصورتی که مشکلات بالا وجود نداشت و دوباره URL را تست کردید و هنوز خطا Submitted URL marked noindex در قسمت خطاهای سرچ کنسول وجود داشت عوامل زیر را بررسی کنید:

از سالم بودن و مشکل نداشتن سرور اطمینان کسب کنید.
آخرین تاریخ خزش صفحات را چک کنید. در صورتی که زمان زیادی از تایخ گذشته بود و ربات‌های گوگل هنوز برای ثبت تغییرات از صفحه شما بازدید نکرده بودند، می‌توانید درخواست ایندکس را با استفاده از ابزار URL Inspection ثبت کنید.

اطمینان کسب کنید که صفحات برای خزیدن به رمز نیاز ندارند و فقط مربوط به کاربران سایت نباشد.

چگونه همه صفحاتی که دارای تگ نو ایندکس هستند را پیدا کنیم؟

برای برطرف کردن خطا Submitted URL marked noindex، باید آگاه باشید که تگ نوایندکس در چه صفحاتی در سایت به صورت ناخواسته قرار گرفته است. زمانی که روی ردیف مربوط به این خطا در جدول قسمت Pages سرچ کنسول کلیک کنید، برخی از صفحات سایت که دارای این خطا هستند، در اختیار شما قرار می‌گیرند. درضمن فراموش نکنید که این صفحات به عنوان نمونه (Example) می‌باشند و همه صفحاتی که دارای تگ نوایندکس هستند در قسمت سرچ کنسول ظاهر نمی‌شوند.

به عبارت دیگر برای رفع خطا Submitted URL marked noindex سرچ کنسول، روی دکمه Validate fix کلیک کنید تا اعتبارسنجی و رفع خطا آغاز بشود. با این روند می‌توانید همه صفحاتی که این خطا را دارند، پیدا کنید و آن‌ها را ویرایش کنید. برای پیداکردن این صفحات ابزار سرچ کنسول کاربردی ندارند و باید از ابزارهای سئو برای پیدا کردن این صفحات استفاده کنیم.

خطا Submitted URL marked noindex چیست؟

ارور Submitted URL marked noindex، یکی از خطاهای سرچ کنسول است. این خطا بدین معنی می‌باشد که صفحه مورد نظر شما دارای تگ نوایندکس می‌باشد. یکی از دلایل ایندکس نشدن سایت در گوگل وجود تگ‌های نوایندکس می‌باشد. گوگل با این خطا شما را آگاه می‌کند که چه صفحاتی ایندکس نشده‌اند. همچنین برخی از صفحات به ایندکس شدن نیازی ندارند و شما نیز درخواست ایندکس شدن برای این صفحات ارسال نکرده‌اید. در مواردی هم ممکن است بعضی از صفحات به ایندکس شدن نیاز دارند، اما به اشتباه نوایندکس شده باشند. وجود این مشکل می‌تواند به دلیل کدهای برنامه نویسی یا وجود صفحه در فایل robots.txt باشد.

خطا Submitted URL marked noindex، یک هشدار برای اینکس صفحات می‌باشد. حتما نیاز نیست که آن‌خطا را برطرف کنید. برای این کار لیست صفحات را بررسی کنید، درصورتی که صفحه‌ای به اشتباه وارد این لیست شده باشد، آن را از لیست خارج کنید. برای این کار باید تگ نوایندکس را بردارید تا صفحه از طریق گوگل ایندکس شود. برخی صفحاتی که امکان رخ‌ دادن این خطا وجود دارد همانند صفحات سبد خرید و تسویه حساب سایت‌های فروشگاهی می‌باشد. و به دلیل اینکه صفحات به رتبه بندی خاصی نیاز ندارند، پس به ایندکس شدن نیز نیاز نخواهند داشت. بنابراین یکی از علل بالا نیامدن سایت در سرچ گوگل وجود خطا Submitted URL marked noindex می‌باشد.

جولای 5, 2024
Google Indexing API چیست؟

Leave A Comment

مشاوران بازاریابی اینترنتی جَم با بیش از 12 سال تجربه تخصصی در ارائه خدمات بازاریابی اینترنتی

خیابان رباط، خیابان باهنر، ساختمان اداری ارغوان
اصفهان
007 700 33 031
(هفت روز هقته)
71 19 913 0913
منتظر شنیدن صدای گرمتان هستیم....