مقالات آموزشی

Google Indexing API چیست؟

Google Indexing API چیست؟

شما می‌توانید ایندکس شدن سایت در گوگل را با استفاده از Google Indexing Api انجام دهید. با استفاده از ابزار Google Indexing Api می‌توانید صفحات سایت خود را در نتایج بالاتری از رقیبان قرار بدهید. کنسول api گوگل، برای شما امکان برقرار ارتباط مستقیم با گوگل را فراهم می‌کند. با استفاده از ایندکس سریع صفحات سایت با روش Google Indexing Api، شما شانس بیشتری برای کسب رتبه‌های بالاتر از رقیبان خود و دیده شدن سریع آپدیت محتوا بوسیله خزنده‌های گوگل خواهید داشت. و نتایج جستجو را برای ترافیک بیشتر بهینه می‌کنید.

همچنین ابزار Google Indexing Api در افزایش رتبه بندی سئو تاثیرگذار هستند. درصورت بروز هرگونه ایرادی نیز رفع مشکل ایندکس گوگل نشدن صفحات با گوگل api به آسانی و در کوتاهترین زمان امکان‌پذیر است.

در این مقاله از سایت مشاوران بازاریابی اینترنتی جَم به شما  آموزش می‌دهیم که چگونه ایندکس گوگل را انجام دهیم؟ همچنین روش رفع مشکل ایندکس نشدن صفحات با گوگل api و ایندکس نشدن سایت در گوگل را برای شما ارائه خواهیم داد.

Google Indexing Api چیست

Google Indexing Api چیست؟

اگر در زمینه سئو تخصص داشته باشید، متوجه هستید که گوگل اخیرا دچار مشکل شده است و سایت‌ها مثل قبل به سرعت ایندکس نمی‌شوند.  ابزار Google Indexing Api راه‌حل خوبی برای این حل این مشکل می‌باشد. چراکه با استفاده از کنسول api، ایندکس شدن سایت در گوگل به صورت اتوماتیک انجام می‌شود. Google Indexing Api به شما اجازه می‌دهد که بدون واسطه بصورت مستقیم با گوگل در ارتباط باشید. شما با این ابزاری خیلی راحت می‌توانید گوگل را از وضعیت صفحه جدید یا حذف صفحه از سایت خود آگاه کنید.

این فرآیند موجب می‌شود که سایت شما بهتر کراول شود و شما رتبه‌های بهتری در نتایج جستجو کسب کنید و در نتیجه سریع‌تر مطلب شما در سرچ گوگل نمایش داده شود. کنسول api گوگل، بهتر و موثرتر از سایت مپ برای ایندکس کردن صفحات در گوگل عمل می‌کند. درضمن این موضوع به معنای استفاده نکردن از سایت مپ نیست بلکه در مورد سرعت کراول کردن صفحات است.

گوگل نیز در داکیومنت خود اعلام کرده است Google Indexing Api برای ایندکس کردن صفحات در گوگل بهتر از سایت مپ عمل می‌کند. استفاده از Google Indexing Api منجر به افزایش رتبه بندی سئو می‌شود.

مزایای استفاده از Google Indexing Api برای ایندکس شدن سایت در گوگل

در ادامه به مزایای ایندکس شدن سایت در گوگل با روش Google Indexing Api اشاره می‌کنیم:

  • ایندکس شدن سریع صفحات و مطالب سایت
  • رتبه بندی سریع به خصوص برای محتواهای حساس به زمان
  • شانس بیشتر برای بالاتر رفتن رتبه نسبت به رقبا
  • بهینه سازی نتایج جستجو برای دریافت ترافیک بیشتر
  • دیده شدن سریع بروزرسانی محتوا بوسیله خزنده‌های گوگل

آموزش گام به گام ایندکس کردن صفحات با ابزار Google Indexing API

در ادامه برای شما آموزش ایندکس سریع صفحات سایت‌های وردپرسی با روش Google Indexing Api را آموزش می‌دهیم:

مراحل ایجاد API برای ایندکس شدن سایت در گوگل

برای ایندکس کردن سریع صفحات خود ابتدا به آدرس Google Cloud Platform مراجعه کنید. در این قسمت یک پروژه جدید ایجاد کنید. برای کسب اطمینان از ایجاد پروژه در Google Indexing Api، روی گزینه Create Project کلیک کنید. همچنین می‌توانید، با کلیک روی منوی انتخاب پروژه، از پنجره‌ای که در صفحه نمایش داده می‌شود، گزینه پروژه جدید را برگزینید.

مراحل ایجاد API برای ایندکس شدن سایت در گوگل

در صفحه باز شده مانند تصویر زیر، در فیلد اول یک نام انگلیسی وارد کنید و در قسمت Location هیچ تغییری را ایجاد نکنید. بعد از آن روی دکمه Create  بزنید.

آموزش ایندکس شدن صفحات با Google Indexing Api

بعد از اینکه پروژه را ایجاد کردید، برای ایجاد دسترسی باید API را فعال کنید. در مرحله بعدی، همانند تصویر زیر روی Enable API کلیک کنید، بعد از انتخاب آن روی  Next بزنید.

ایندکس کردن صفحات با ابزار Google Indexing API

در صفحه Service Account یک حساب کاربری جدید بسازید. سپس در صفحه ایجاد حساب سرویس، شما باید نام و توضیحاتی را برای حساب سرویس جدیدی که ایجاد کرده‌اید، وارد کنید. لینک شناسه حساب سرویس که مثل آدرس ایمیل است، را بزنید و کپی کنید. چراکه بعدا به آن احتیاج پیدا خواهید کرد. بعد از انجام این مراحل روی گزینه Done در قسمت پایین بزنید.

ایندکس شدن سایت در گوگل

در این صفحه روی دکمه Create Service Account کلیک کنید.

یندکس سریع صفحات سایت با روش Google Indexing Api

در سه فیلد موجود در صفحه، مشخصات مودر نظر را وارد کنید. برای مثال ما در فیلد Service Account Name، مقدار ایندکس را قرار دادیم. کادر دوم به صورت خودکار پر می‌شود و برای کادر سوم نیز همان را قرار می‌دهیم و به هیچ تغییراتی نیاز ندارد.

چگونه ایندکس گوگل را انجام دهیم؟

در این قسمت می‌توانید فایل کلید API را دانلود کنید. برای دانلود آن، روی سه نقطه عمودی که در ستون Actions قرار گرفته است کلیک کنید، بعد از آن Manage keys را مانند تصویر زیر انتخاب بکنید.

ایندکس سایت با Google Indexing Api چیست

در این قسمت به صفحه‌ای مانند تصویر زیر منتقل می‌شوید. در اینجا می‌توانید، Add Key انتخاب کنید و مثل شکل زیر عبارت Create new key را انتخاب کنید.

روش Google Indexing Api برای ایندکس گوگل

یک فرمت پیش فرض JSON در این صفحه وجود دارد؛ آن را انتخاب کنید و روی دکمه Create کلیک کنید.

ایندکس گوگل با ابزار Google Indexing Api

با کلیک روی ایجاد، فایل json به صورت خودکار دانلود می‌شود، بدین معنا که شما کلید API را با موفقیت ایجاد کرده‌اید، و می‌توانید در مرحله بعدی به بخش تنظیمات سرچ کنسول گوگل بروید. و در بخش ساید بار گزینه Settings را انتخاب کنید.

ایندکس صفحات در گوگل با Google Indexing Api

در صفحه مقابل گزینه Users and Permissions را انتخاب کنید.

ایندکس کردن صفحات در گوگل با روش Google Indexing Api

سه نقطه کنار حساب خود را انتخاب کنید، سپس روی Add User یا افزودن کاربر کلیک کنید. حالا یک پنجر Add user باز می‌شود. در آن شناسه حساب سرویس (همان Service Account ID که قبلا کپی کردید) را باید در قسمت آدرس ایمیل وارد کنید. بررسی کنید که مجوز سطح مالیت یعنی Permission را روی Owner قرار داده باشید. بعد از آن روی دکمه Add یا افزودن کلیک کنید.

آموزش ایندکس صفحات در گوگل با Google Indexing Api

شما باید بعد از مدتی، حساب سرویس را به عنوان Owner جدید مشاهده کنید.

آموزش ایندکس شدن سایت در گوگل

حالا که کلید API را ایجاد کردید و حساب سرویس Service Account ID را به ویژگی سرچ کنسول خود اضافه نمودید، در ادامه باید افزونه Instant Indexing را در وب‌سایت وردپرسی خود راه‌اندازی و پیکربندی کنید. شما می‌توانید برای آپلود افزونه Instant Indexing، به داشبورد وردپرس مراجعه کنید و این افزونه را نصب کنید. یا می‌توانید بوسیله پنل مدیریت وردپرس و رفتن به نصب افزونه ها> افزودن جدید> افزونه Instant Indexing را مانند تصویر زیر نصب کنید.

ایندکس شدن سایت در گوگل و نصب افزونه Instant Indexing

روش تنظیمات افزونه Instant Indexing

بعد از راه‌اندازی این افزونه، باید به بخش مدیریت وردپرس خودتان در مسیر Rank Math > Instant Indexing Settings  بروید و در قسمت زیر تب Google API Settings، محتوای فایل JSON خودتان را جایگزین کنید یا تنها فایل را آپلود کنید.

در این قسمت نوع پست را انتخاب کنید که در آن پست API Indexing در همان لحظه انتشار، برورزسانی یا حذف، آن را به گوگل پینگ کند تا سایت شما را کراول نماید. و بعد از انجام این تنظیمات روی دکمه ذخیره تغییرات کلیک کنید.

روش تنظیمات افزونه Instant Indexing

حالا باید از ابزار Google Indexing Api برای ایندکس صفحات در سایت خود استفاده کنید. برای این کار از بالای صفحه به تب Console بروید. باید صفحه‌ای مانند تصویر زیر برای شما باز بشود.

ابزار Google Indexing Api برای ایندکس صفحات در سایت

در بخش Instant Indexing  یک یا چند URL را وارد کنید و بعد از آن Action as Google: Publish/Update URL را انتخاب نمایید. حالا روی Send to API کلیک کنید. اگر مراحل را به درستی طی کرده باشید، یک پیام از API به منظور درست بودن عملیات برای شما ارسال می‌شود. مانند تصویر زیر:

آموزش ایندکس سریع صفحات سایت با Google Indexing Api

با این روش می‌توانید ایندکس سریع صفحات سایت را با ابزار Google Indexing Api انجام بدهید.