هوش مصنوعی

ChatGPT چیست و چه کاربردهایی دارد؟

ChatGPT

ChatGPT جدیدترین مدل زبانی مبتنی بر هوش مصنوعی توسط مجموعه openAI است. در این مطلب از وب سایت مشاوران بازاریابی اینترنتی جَم به نحوه استفاده از چت جی پی تی و کاربردهای آن اشاره خواهیم کرد. شما با مطالعه این مطلب یاد خواهید گرفت که از چت جی پی تی به نفع خود و برای پیشرفت در حوزه فعالیت خود استفاده نمایید.

فایل صوتی معرفی Chatgpt

برای دسترسی به آموزش تمامی ابزارهای هوش مصنوعی به پیج اینستاگرام ما مراجعه نمایید.

chatGPT چیست؟

چت جی پی تی یک چت بات یا ربات چت (Chatbot) مبتنی بر هوش مصنوعی است که می‌تواند هر سوالی را جواب دهد. چت جی پی تی تمامی موضوعات و مباحث پیچیده در حوزه‌های تخصصی مانند فیزیک، ریاضی و برنامه نویسی را درک می‌کند. این ربات حتی مسائل پیچیده در سطح دانشگاهی را حل خواهد کرد.  ربات ChatGPT تولید محتوای وبلاگی، ساختن متن آهنگ، ایجاد صفحات HTML و… را انجام می‌دهد.

مزایای استفاده از چت جی پی تی

در ادامه به مهم‌ترین مزیت‌های ChatGPT میپردازیم:

 1. چت جی پی تی درکی عمیق از زبان‌های نوشتاری و زبان‌های برنامه نویسی دارد.
 2. ChatGPT چالش‌ها و مسائل کدنویسی را حل کرده و برخی از اثبات‌های ریاضی را هم می‌تواند انجام دهد.
 3. چت بات یا ربات گفتگوی ChatGPT امکان مکالمه با هوش مصنوعی را به گونه‌ای بی نقص و طبیعی فراهم می‌کند.
 4. ChatGPT در زمان انتشار مطالب رایگان است و تنها نیاز به ثبت نام (با شماره موبایل غیر ایرانی) دارد.
 5. چت جی پی تی بسیار قابل تحسین و امیدوار کننده است.
 6. Chat GPT رباتی زیرک، تطبیق‌پذیر و چند منظوره است که می‌توان از آن به عنوان دستیار هوش مصنوعی برای تسهیل فرآیند تولید محتوا و حتی بهبود جریان‌های کاری توسعه نرم افزار استفاده کرد.

کاربردهای Chat GPT چیست؟

دستیار هوش مصنوعی ChatGPT می‌تواند برنامه نویسی، حل معادلات ریاضی و هرگونه محتوای مبتنی بر متن را تولید کند. در این بخش به مهم‌ترین و تاثیرگذارترین موارد استفاده و کاربردهای چت جی پی تی اشاره کرده‌ایم:

کاربرد چت جی پی تی در حل مسائل برنامه نویسی

از پیشرفت‌های اصلی ChatGPT توانایی درک و تولید کدهای برنامه‌نویسی است. با ChatGPT می‌توانید ارورهای برنامه نویسی را رفع کنید.

برای مثال اگر از چت جی پی تی بخواهید که کدنوبسی دنباله اعداد فیبوناتچی را حل کند، در کمترین زمان و در حد چند ثانیه این مسئله حل می‌شود. اما لازم است این نکته را بدانید که گاهی Chat GPT کدهایی می‌نویسد که کار نمی‌کند. به دلیل وجود این مشکل یکی از محبوب‌ترین پلتفرم‌های پرسش و پاسخ برنامه نویسی یعنی StackOverflow، پاسخ‌های چت جی پی تی را ممنوع و مسدود کرده است. چراکه این پاسخ‌ها ممکن است آسیب‌زا باشند.

کاربرد ChatGPT app در تولید محتوای وبلاگی

با ChatGPT می‌توان از صفر تا صد پست‌های وبلاگی را ساخت. حتی می‌توان قالب‌ها و طرح‌های کلی پست وبلاگی را با Chat GPT تولید کرد.

برای مثال به چت جی پی تی می‌گوییم چرا آسمان آبی است؟ را تولید کند. چت جی پی تی شروع به نوشتن خواهد کرد و از او می‌توانیم بخواهیم که هر تیتر را برای این موضوع مشخص کند.

بنابراین با چت جی پی تی هم می‌توان تولید محتوا وبلاگی انجام داد. اما خروجی متن و تولید محتوا با ChatGPT یک نقص بزرگ دارد و آن هم این است که تولید نوشته‌های وبلاگی با هوش مصنوعی تفاوت ویژه‌ای ایجاد نخواهد کرد. قطعا محتوای تولید شده با هوش مصنوعی بسیار قابل تحسین و تاثیرگذار است.

اما از کمبود چشم انداز منحصر بفرد، تجربه و میزان عمقی رنج می‌برد که خوانندگان به دنبال آن هستند.

بهترین کار برای استفاده از چت بات جهت تولید محتوا این است که از ChatGPT و هوش مصنوعی به‌عنوان دستیار استفاده کنیم تا تولید محتوا متنی به میزان زیادی آسان گردد.

برای مثال می‌توانیم از هوش مصنوعی بخواهیم موضوعات و طرح‌های کلی را برای ما تولید و حتی برخی از بخش‌های اساسی را تکمیل کند. اما محتوای اصلی باید دارای چشم انداز و تجربیاتی منحصر بفرد باشد تا بتواند برتری لازم نسبت به سایر نوشته‌های وبلاگی را بدست آورد.

کاربرد چت جی پی تی برای موارد متنی

از چت جی پی تی می‌توان برای تولید هر نوع متن اعم از نوشته‌های وبلاگی، کدهای برنامه نویسی، ساخت html و… استفاده کرد. با این کاربرد چت جی پی تی می‌توانید خلاقیت به خرج دهید و کاربردهای جدیدتری ابداع کنید.

اما این نکته را لازم است بدانید که اگر از چت جی پی تی بخواهید طراحی وب سایت کاملی برای کسب و کار شما انجام دهد، قطعا می‌تواند این کار را انجام دهد اما به دلیل اینکه نتیجه نهایی توسط ChatGPT تا 500 کلمه دارای محدودیت است، نتیجه کاملی به شما ارائه نخواهد شد.

کاربرد chatgbt برای جستجوی اطلاعات

از چت جی پی تی می‌توان به عنوان یک موتور جستجو برای یافتن پاسخ سوالاتتان استفاده کنید. البته باتوجه به اینکه هوش مصنوعی چت جی پی تی با داده‌های مربوط به قبل از سال 2021 آموزش داده شده است، چیزی راجع به آب و هوای امروز یا دیگر روندهای اخیر نمی‌داند.

اما چت جی پی تی می‌تواند با هر نوعی از اطلاعات واقعی به خوبی دست و پنجه نرم کند. برای مثال اگر از ChatGPT بخواهید تا 50 رقم اعشار ابتدایی pr را نشان دهد به شما نتیجه‌ای عالی نمایش می‌دهد.

سرگرمی

از بزرگترین کاربردهای چت جی پی تی می‌توان به سرگرم کردن مخاطب اشاره کرد. شما می‌توانید اوقات فراغت خود را با گفتگو با این ربات پر کنید. با او حرف بزنید و باهم معما حل کنید و خود را سرگرم نمایید.

درس دادن و درس خواندن

معلمان و اساتید می‌توانند از چت جی پی تی کمک گرفته و مطالب خود را برای این ربات فرستاده و درخواست طرح سوال کنند.

چت جی پی تی این کار را سریع انجام داده و دانشجویان و دانش آموزان می‌توانند از همین روش برای تمرین و آزمایش دانش خود استفاده کنند. بدین ترتیب درس دادن و درس خواندن با ChatGPT از بهترین کاربردهای آن است.

خلاصه سازی مطالب

اگر وقتی برای خواندن کتابی ندارید، ChatGPT این کار را برای شما انجام می‌دهد. تنها کافیست نام کتاب مورد نظر خود را بنویسید و درخواست کنید تا خلاصه‌ای از آن را برایتان تعریف کند. بدین ترتیب هر مقاله یا کتابی را می‌توانید از این طریق خلاصه کنید.

مشاوره از کاربردهای ChatGPT

برای حل مشکلات نیز می‌توانید از چت جی پی تی استفاده نمایید. این ربات به عنوان یک ربات باهوش و مشاور عمل کرده و راه‌حل‌های خوبی به شما ارائه می‌دهد.

NFT و ارز دیجیتال از کاربردهای ChatGPT

از کاربردهای چت جی پی تی توکن‌های غیرقابل مصرف NFT است که هوش مکالمه دارد و به شما این امکان را می‌دهد تا در مورد الهام گرفتن از خالق یا جزییات هنری خاص بپرسید.

استفاده از چت جی پی تی به عنوان مترجم

از کاربردهای ChatGPT ترجمه متون مختلف به زبان‌های گوناگون است که این ربات با تکیه بر هوش مصنوعی کار می‌کند و هربار نتایج بهتری تولید خواهد کرد.

معایب ChatGPT app چیست؟

در ادامه به معایب این برنامه هوش منصوعی اشاره کرده‌ایم:

 1. چت جی پی تی لحن متقاعد کننده‌ای دارد که اگر اشتباه کند، پاسخی را تولید می‌کند که شما فکر می‌کنید درست است. بنابراین تجزیه و تحلیل جواب‌های chatGPT امری زمانبر خواهد بود.
 2. چت جی پی تی از الگوها و اصطلاحات خاصی استفاده می‌کند که ممکن است به تولید محتوای تکراری بیانجامد.
 3. گاهی قفل می‌کند و نمی‌تواند به سوالات شما پاسخ دهد. اما با تغییر یکی دو کلمه در سوال در نهایت پاسخی را تولید خواهد کرد.
 4. به دلیل اینکه ChatGPT رایگان است، تقاضای زیادی برای استفاده از آن وجود دارد و این مسئله باعث خارج شدن چت جی پی تی و سرعت عمل کم آن می‌شود.
 5. به دلیل اینکه چت جی پی تی به تازگی ارائه شده است ممکن است دارای سوگیری‌هایی باشد که نمی‌تواند از شفاف سازی پرسش‌های ما سوال بپرسد و ممکن است خروجی‌های طول و درازی را ارائه دهد.
 6. ChatGPT در ایران به سادگی قابل دسترس نیست و مانند بسیاری از خدمات خارجی تحت تحریم یا شاید هم فیلترینگ قرار دارد و برای استفاده از آن به ناچار باید از روش‌های مختلف دور زدن محدودیت‌ها استفاده کرد.

سوالات پرتکرار

در ادامه به سوالات متداول درباره چت جی پی تی پاسخ داده‌ایم:

چه کسی ChatGPT را ساخته است؟

ChatGPT یک برنامه هوش مصنوعی است که توسط شرکتی به نام OpenAI توسعه یافته است. در سال 2015 ایلان ماسک، سام آلتمن، گگ براکمن، ایلیا سوتسکور و وویچ زارمبا سازمان تحقیقاتی هوش مصنوعی OpenAI را تاسیس و چت جی پی تی را در سال 2018 معرفی کردند.

چه کسی چت‌ها را با چت جی پی تی می‌تواند ببیند؟

مقامات شرکتی که ربات گفتگوی OpenAI، جی پی تی را توسعه داده‌اند که به دلیل تمایلشان به دسترسی به اطلاعات محرمانه آنها باید بتوانند از چت ربات استفاده کنند. بنابراین چت را کنترل می‌کنند.