ایندکس گوگل چیست و معرفی 8 روش سریع index Google

ایندکس گوگل چیست و معرفی 8 روش سریع index Google
by 
05 جولای/24

ایندکس گوگل فرآیندی برای ذخیره‌سازی اطلاعات و صفحات سایت‌ها در قسمت دیتابیس و بایگانی گوگل است. هرصفحه‌ای که در سایت ساخته می‌شود برای دیده شدن توسط کاربران، به ایندکس شدن در گوگل نیاز دارند. ایندکس نشدن سایت در گوگل منجر به ظاهر نشدن آن در نتایج جستجو می‌شود. در این صورت شما هیچ ترافیک ارگانیکی دریافت نمی‌کنید. به عبارتی در بیان ایندکس گوگل چیست می‌توان گفت، ایندکس گوگل به معنای اطلاعات ثبت شده و لیست شده است که امکان بازیابی فوری صفحات مدنظر را از پایگاه داده ایجاد می‌کند. مراحل ایندکس شدن سایت در گوگل بدین ترتیب است که صفحات فرآیندهای شناسایی، ذخیره‌سازی و رتبه‌بندی را پیموده و بعد از آن در نتایج جستجو ظاهر می‌شوند.

صفحات پس از شناسایی توسط ربات‌های گوگل، در دیتابیس ذخیره و یا به عبارتی ایندکس گوگل می‌شوند و این فرآیند موجب نمایش صفحه در گوگل می‌شود. در ادامه این مقاله از سایت مشاوران بازاریابی اینترنتی جَم به ایندکس شدن سایت در گوگل، علت ایندکس نشدن سایت در گوگل پرداخته و به پرسش‌های شما نظیر ایندکس سایت چیست؟ از کجا بفهمیم سایت ایندکس شده؟ پاسخ می‌دهیم.

ایندکس شدن سایت در گوگل

بعد از اینکه سایت خود را به گوگل معرفی کردید، گوگل با استفاده از ربات‌های خزنده در محیط سایت، صفحات جدیدی را پیدا می‌کند. گوگل این روند را با رباتی به نام Googlebot ‌انجام می‌دهد. ایندکس شدن سایت در گوگل، بدین معناست که گوگل سایت شما را بررسی کرده و آن را در یک دیتابیس بزرگ خود ذخیره می‌کند. وقتی شما مطلبی را در گوگل جستجو می‌کنید، در واقع از گوگل درخواست می‌کنید تا صفحات ایندکس شده را به شما نمایش دهد.

امکان دارد میلیون‌ها محتوا مرتبط با موضوع درخواستی شما وجود داشته باشد، به همین منظور رتبه‌بندی گوگل سعی می‌کند صفحات را به نحوی مرتب کند تا شما بهترین و مرتبط‎‌ترین مطلب را دریافت کنید. نکته قابل توجه این است که رتبه بندی و ایندکس کردن دو موضوع متفاوت است. برای مثال ایندکس کردن همانند شرکت در مسابقه و رتبه‌بندی مانند برنده شدن در آن است. برای برنده شدن در مسابقه شما باید فاکتورهای گوگل را داشته باشید که این مسئله برعهده سئو و بهینه سازی سایت می‌باشد.

علت ایندکس نشدن سایت در گوگل

کند بودن لود سایت، وجود مشکل و بی‌کیفیتی صفحات سایت از دیدگاه گوگل از دلایل ایندکس نشدن سایت در گوگل هستند. توجه داشته باشید که ایندکس شدن سایت در گوگل به معنای کسب رتبه یا افزایش ترافیک نیست. بلکه به این منظور می‌باشد که گوگل از وجود صفحات شما آگاه است. معمولا ایندکس نشدن سایت در گوگل در حالت‌های زیر اتفاق میفتد:

  • هنگامیکه که کل سایت شما ایندکس نمی‌شود
  • وقتی که بعضی از صفحات ایندکس گوگل می‌شوند و برخی دیگر خیر
  • صفحاتی که تازه منتشر شده‌اند با سرعت خوبی ایندکس نمی‌شوند
  • هنگامی که به صورت دستی فرمان noindexing به سایت اضافه می‌شود.

علاوه‌بر آن استفاده از متا تگ robots.txt در صفحه و یا استفاده نادرست از disallow در فایل robots.txt ایندکس شدن صفحات را با مشکل روبرو می‌کند. متا تگ‌های مورد استفاده در صفحه و فایل robots.txt، دستورالعمل‌هایی را مبنی بر نحوه برخورد با محتوا به ربات‌های ایندکس موتور جستجو می‌دهند.

از کجا بفهمیم سایت ایندکس شده؟

برای اینکه آگاه شوید سایت شما توسط گوگل ایندکس شده است، دو روش وجود دارد:

روش سرچ Site

در این روش URL موردنظر خود را در گوگل پس از عبارت site وارد و آن را جستجو کنید. در صورتی که صفحه شما ایندکس گوگل شده باشد، در نتایج نمایش داده می‌شود. برای مثال برای مشاهده صفحه‌ای از سایت jamgroup.ir می‌بایست لینک آن را کپی کرده و در بخش سرچ پس از عبارت site وارد کنید تا نتیجه برای شما نمایش داده شود.

برای بررسی کل صفحات سایتتان نیز می‌توانید آدرس سایتتان را به همین ترتیب وارد کنید و پس از آن تعداد تمامی صفحات ایندکس شده را برای شما مشخص می‌کند.

روش استفاده از سرچ کنسول

روش بعدی برای پاسخ به این پرسش که از کجا بفهمیم سایت ایندکس گوگل شده، استفاده از سرچ کنسول است. بدین منظور وارد Google search console شده و از باکس بالای صفحه (Inspect any URL) لینک مورد نظر را وارد و اینتر را بزنید.

در صورتی که با پیغام URL is not on Google روبرو شدید یعنی لینک شما در گوگل ایندکس نشده است.

پیغام URL is not on Google برای ادرس های ایندکس نشده

URL is on Google یعنی ایندکس گوگل انجام شده است و لینک شما در گوگل ایندکس شده است.

پیغام URL is on Google

روش ایندکس شدن سایت در گوگل

اگر متوجه شدید که سایتتان یا یکی از صفحات آن در گوگل ایندکس نشده است راهکار زیر را امتحان کنید:

ایتدا وارد سرچ کنسول گوگل شوید، سپس به بخش URL inspection بروید؛ در این قسمت URL را که می‌خواهید ایندکس گوگل شود در نوار جستجو وارد کنید. منتظر پاسخ گوگل بمانید و بعد روی گزینه Request indexing کلیک کنید. این روند مناسب پست‌هایی است که تازه منتشر شده‌اند. چراکه با این روش به گوگل اعلام می‌کنید محتوای جدیدی به سایت شما اضافه شده است و اینگونه منجر به دیده شدن سایت در گوگل می‌شود.

روش ایندکس شدن سایت در گوگل

در ادامه چک لیستی را برای حل مشکل ایندکس نشدن سایت ارائه می‌دهیم:

حذف سدهای کراول در فایل robots.txt

ممکن است یکی از دلایلی که ایندکس گوگل نشدن سایت یا صفحات، وجود مشکل در فایل robots.txt باشد. چرا که امکان دارد شما کراول کردن صفحه را بسته باشید. برای چک کردن این مشکل، به آدرس yourdomain.com/robots.txt مراجعه کنید و به دنبال کدهای زیر بگردید:

				
					Uset-agent: Googlebot
Disallow: /
Uset-agent: *
Disallow: /
				
			

این کدها به Googlebot می‌گویند که اجازه کروال کردن صفحات در سایت را ندارند. برای حل این مسئله، این کدها را پاک کنید.

حذف تگ‌های No index

با اضافه کردن تگ نوایندکس به صفحات سایت، دسترسی خزنده‌های گوگل را خواهید بست. در سایت‌های وردپرس با روشن کردن گزینه (از موتورهای جستجو درخواست کن تا محتوای سایت را بررسی نکنند.) کل سایت شما کراول نخواهد شد.

حذف تگ‌های No index

اگر عدم نمایش سایت وردپرسی در گوگل را انجام دهید، گوگل سایت شما را ایندکس نخواهد کرد. اما این روش برای خصوصی نگه داشتن برخی از صفحات مناسب می‌باشد. دو راهکار برای انجام آن وجود دارد:

روش متاتگ

صفحه‌ای که دارای این متا تگ‌‎ها در قسمت head باشد، ایندکس بر روی صفحات سایت انجام نمی‌شود:

این موارد متا تگ‌های ربات‌ها هستند که به موتورهای جستجوی اجازه ایندکس صفحات یا سایت را می‌دهند. اگر nonindex برابر مقدار Content باشد، ایندکس برای صفحات انجام نمی‌شود.

روش تگ X-Robots

پاسخ HTTP تگ X-Robots، برای کراول‌ها اهمیت دارد. برای انجام آن می‌توان از زبان سمت سرور مانند PHP استفاده کنید، یا در فایل htaccess قرار دهید یا اینکه تنظیمات سرور خودتان را تغییر بدهید.

قرا دادن صفحات در نقشه سایت

sitemap یا نقشه سایت گوگل را آگاه می‌کند که کدامیک از صفحات در سایت شما اهمیت زیادی دارند. همچنین امکان دارد که اطلاعاتی در مورد زمان مجدد کروال صفحات را نیز به گوگل بگوید. اگر شما صفحات را در نقشه سایت قرار ندهید، گوگل باز آن‌ها را پیدا می‌کند. بنابراین بهتر است که شما خودتان این کار را انجام بدهید.

برای چک کردن صفحات در نقشه سایت، ابتدا در سرچ کنسول آدرس صفحه را جستجو کنید، اگر با خطای URL is not on Google یا Sitemap: N/A مواجه شدید، صفحه موردنظر در نقشه سایت وجود ندارد یا ایندکس گوگل نشده است.

حذف تگ‌های کنونیکال

تگ کنونیکال، به گوگل می‌گوید کدام ورژن صفحه را برای نمایش انتخاب کنید. این تگ به صورت زیر است:

صفحات معمولا یا از تگ کنونیکال استفاده نمی‌کنند؛ یا از تگ کنونیکال با اسم self-referencing استفاده می‌نمایند. این تگ‌ گوگل را آگاه می‌کند که صفحه‌ی اصلی همین صفحه یا احتمالا تنها نسخه آن می‌باشد. به بیانی دیگر شما می‌خواهید ایندکس گوگل روی این صفحه انجام شود. اما اگر تگ کنونیکال زائد در صفحه وجود داشته باشد، به گوگل اعلام کرده‌اید که هیچکدام از نسخه‌ها را ترجیح نمی‌دهید و گوگل آن صفحه را ایندکس نکند.

برای چک کردن این تگ، از ابزار URL inspection سرچ کنسول گوگل استفاده کنید. اگر با پیام Alternate page with canonical tag مواجه شدید، باید برای ایندکس صفحات در گوگل این تگ را حذف کنید.

چک کنید صفحه Orphan Page نباشد

Orphan page یا صفحات یتیم، صفحاتی هستند که هیچ صفحه‌ای از آن‌ها برای لینک داخلی استفاده نکرده است. باتوجه به اینکه گوگل با کراول در سایت، محتوای جدید را دریافت می‎کند، پیدا کردن صفحات یتیم کار سختی است. درضمن کاربران هم نمی‌توانند آن‌ها را پیدا کند.

برای پیدا کردن این صفحات باید از یک Site Explorer، استفاده کنید، بعد گزارش لینک‎های صفحات یتیم را چک کنید. عددی که در تصویر مشاهده می‌کنید، تعداد صفحاتی است که هیچ لینک داخلی در آن‌ها وجود ندارد و امکان ایندکس صفحات روی آن‌ها وجود دارد.

برای برطرف کردن مشکل ایندکس شدن سایت در گوگل دو راه زیر وجود دارد:

  • اگر صفحه اهمیت ندارد، آن را حذف کنید و از نقشه سایت پاک کنید.
  • اگر صفحه مهم است، در سایر صفحات سایت خود به آن لینک دهید.

ویرایش لینک‌های داخلی NOFollow

این لینک‌ها دارای تگ rel=“nofollow” هستند و از منتقل شدن رتبه صفحه به URL مقصد جلوگیری به عمل می‌آورند. درضمن گوگل این صفحات را بررسی نمی‌کند. چرا که استفاده از این لینک‌ها باعث می‌شود، گوگل لینک‌های هدف را از گراف کلی سایت حذف کند. در ضمن اگر صفحه هدف در سایت‌های دیگر به عنوان منبع استفاده بشود یا در نقشه سایت URL آن قرار بگیرد، در ایندکس گوگل ظاهر خواهد شد.

گوگل محتوای جدید را با خزش در سایت شما را پیدا می‌کند. برای نمایش سایت در گوگل می‌توانید، از لینک‌های داخلی صفحاتی که ایندکس گوگل روی آن‌ها انجام می‌شود، استفاده کنید.
برای اینکه ایندکس گوگل روی صفحات به سرعت انجام شود، یک لینک از URL موردنظر را در صفحات قدرتمند خود قرار دهید؛ چرا که امکان کراول دوباره صفحات قدرتمند بوسیله گوگل وجود دارد. در این صورت لینک صفحه شما توسط ربات‌های گوگل بررسی می‌شود.

حذف صفحات کم کیفیت برای ایندکس شدن سایت در گوگل

وجود صفحات بی‌کیفیت در سایت، بودجه خزش را هدر می‌دهد. بنابراین برای ایندکس گوگل و دیده شدن سایت در گوگل، باید صفحات با کیفیت داشته باشید. تلاش کنید محتوای منحصربفرد و با کیفیت تولید کنید تا ایندکس شدن سایت در گوگل برای شما انجام بشود و احتمال قرار گرفتن صفحه در نتایج برتر جستجو افزایش پیدا کند.

ایجاد بک لینک‌های با کیفیت

صفحات مهم سایت توسط بک لینک‌ ها نمایش داده می‌شوند. اگر کسی به محتوای لینک بدهد، نشان ارزش آن محتوا می‌باشد. گوگل به ایندکس کردن این صفحات علاقه دارد.
گوگل فقط صفحاتی که دارای بک لینک هستند را ایندکس نمی‌کند، بلکه بسیاری از صفحات بدون بک لینک را ایندکس کرده است. احتمال کراول مجدد گوگل برای این صفحات بیشتر می‌باشد. بنابراین قدرت بک لینک‌ها را برای ایندکس گوگل صفحات سایت نادیده نگیرید.

چرا ایندکس گوگل اهمیت دارد؟

تا وقتی صفحات جدید در سایت ایندکس نشوند، از نظر گوگل این صفحات وجود ندارند. چراکه گوگل از وجود این صفحات آگاه نیست. در نتیجه تا زمانی که سایت شما در گوگل ایندکس نشود، در نتایج جستجوی ظاهر نمی‌شوید.

ایندکس چیست؟

شاید بسیاری به این پرسش برخورده باشند که ایندکس گوگل یعنی چه؟ یا ایندکس سایت چیست؟ در پاسخ باید گفت ایندکس گوگل به معنای اطلاعات قبت و فهرست شده است و نوعی تکنیک ساختار داده برای بازیابی سریع صفحات از پایگاه داده می‌باشد.

Leave A Comment

مشاوران بازاریابی اینترنتی جَم با بیش از 12 سال تجربه تخصصی در ارائه خدمات بازاریابی اینترنتی

خیابان رباط، خیابان باهنر، ساختمان اداری ارغوان
اصفهان
007 700 33 031
(هفت روز هقته)
71 19 913 0913
منتظر شنیدن صدای گرمتان هستیم....