سئو

نصب کلودفلر (Cloudflare) بر روی سایت وردپرس

نصب کلودفلر (Cloudflare)

نصب کلود فلر (Cloudflare) برای بالا بردن امنیت و سرعت سایت انجام می‌گیرد. کلودفلر رایگان سرعت سایت شما را برای کاربرانتان بالا برده و امنیت سایت را تامین می‌کند. برای آموزش کلودفلر ابتدا باید با تعریف آن آشنا شوید؛ کلودفلر نوعی سرویس نرم افزاری است، با فعال سازی Cloudflare (تنظیم CDN کلودفلر) روی سایت، شما قادر به بالا بردن عملکرد، کارایی و امنیت سایت خود خواهید بود. کلودفلر ارائه دهنده سرویس CDN با امکانات پیشرفته است.

شبکه توزیع محتوا یا CDN ضمن افزایش سرعت لود سایت، بسته به نوع ارائه دهنده آن امکانات دیگری نیز در اختیار شما قرار می‌دهد. شرکت Cloudflare را می‌توان بزرگترین ارائه دهنده CDN در دنیا معرفی کرد که براساس آمار بیش از 30 درصد مصرف کنندگان شبکه توزیع محتوا در دنیا تمایل به استفاده از خدمات این شرکت دارند.

کلودفلر تهیه کپی‌های متعدد از محتوای سایت شما در سرورهای گوناگون، سرعت بالا آمدن و دسترسی به مطالب در سایت شما را تا حد زیادی افزایش می‌دهد. فعالسازی پلن رایگان کلودفلر، روشی کم هزینه برای افزایش امنیت سایت نیز به شمار می‌رود.

در ادامه این مطلب از وب سایت مشاوران بازاریابی اینترنتی جَم قصد داریم شما را ضمن آشنایی با بهترین تنظیمات کلودفلر با تنظیم CDN رایگان کلودفلر در وردپرس و نحوه فعال سازی CDN کلودفلر (Cloudflare) نیز آشنا سازیم.

CDN یا شبکه تحویل محتوا

CDN یا شبکه تحویل محتوا چیست؟

CDN یا شبکه تحویل محتوا (Content Delivery Network)، برطرف کننده مشکلاتی از قبیل سرعت بارگذاری محتوای سایت، باز نشدن عکس و لود نشدن فیلم است. درصورتی که سایت شما دارای محتوای زیادی است و سرعت پایین آن باعث کلافگی کاربرانتان شده، با فعالسازی CDN این مشکل قابل رفع می‌باشد.

وظیفه CDN، توزیع محتوا و رساندن اطلاعات به سرور بازدیدکننده سایت می‌باشد و با ذخیره اطلاعات سایت در سرورهای گوناگون، سرعت سایت شما را بالا می‌برد. CDN به عنوان layer in the Internet ecosystem addressing bottlenecks، سرورهای مختلف را برای مشاهده سایت به صورت همزمان و بدون کاهش سرعت بالا آمدن آن برای تمامی کاربران سایت، در نقطه‌های اتصال اینترنت قرار می‌دهد.

سرور اصلی معمولا توسط شرکت‌های ارائه دهنده CDN، در مکانی استراتژیک با امنیت بالا قرار می‌گیرد تا محتوای سایت از هرگونه حملات شبکه، خاموشی یا خطا در امان بماند. CDN کلودفلر نوعی سرویس نرم افزاری پیشرفته برای تامین امنیت و سرعت سایت می‌باشد. با تنظیم CDN رایگان کلودفلر در وردپرس، محتوای سایت شما روی سرورهای لبه (Edge) ارائه دهنده ذخیره شده و با ارسال درخواستی از جانب کاربر به سایت شما در هر زمان، پاسخ از نزدیکترین سرور Edge (پاپ سایت) دریافت می‌شود.

کلودفلر Cloudflare

کلودفلر Cloudflare چیست؟

Cloudflare نوعی سیستم نرم افزاری CDN یا توزیع شبکه محتوا است که سبب افزایش سرعت راه اندازی سایت شما می‌شود.

فعال سازی Cloudflare (تنظیم CDN کلودفلر) برای افرادی که با مشکل کندی سایت مواجه هستند، راهکاری عملی، کم‌هزینه و مطمئن است که هیچ خطری هم برای امنیت وب سایت ندارد. کلودفلر ارائه دهنده خدمات CDN در سطوح مختلف به کاربران خود است که امکانات CDN پلن رایگان کلودفلر برای سایت‌هایی که به تازگی راه اندازی شده‌اند، مناسب می‌باشد.

کلودفلر رایگان به عنوان محبوب‌ترین ارائه دهنده رایگان CDN در جهان، ضمن ذخیره خودکار محتوای استاتیک، محتوای پویا را با سرعت بالا ارائه می‌کند. CDN در بالای سرویس Cloudflare نوعی Firewall سایت مبتنی برابر و همچنین سروری پراکسی توزیع شده می‌باشد که با کنترل تمامی ترافیک ورودی سایت، پیش از رسیدن به سرور شما، اقدام به مسدودسازی ترافیک مشکوک می‌کند. شرکت Cloudflare، پلن رایگان کلودفلر را برای سایت‌ها و وبلاگ‌های تجاری کوچک ایجاد کرده است که همه سایت‌های کوچک امکان استفاده رایگان برخی خدمات آن را دارند.

همچنین آن‌ها پلن‌هایی با پرداخت 20 دلاری در هر ماه ارائه نموده‌اند که برای کسب و کارهای اینترنتی بزرگتر مناسب است.

تنظیم CDN رایگان کلودفلر در وردپرس

تنظیم CDN رایگان کلودفلر در وردپرس چیست؟

CDN کلودفلر تاحدی تهدیدات امنیتی را برطرف می‌کند و خزنده‌هایی را که با اسپم‌ها به سایت وارد می‌شوند را مسدود می‌سازد. همچنین با کاهش مصرف منابع سایت و پهنای باند، سرعت بارگذاری سایت را بالا می‌برد؛

البته این موضوع به نوع سرور و تنظیمات بکار رفته شما هم بستگی دارد. برای نمونه کاربری که از آمریکا هاست خود را تهیه نموده است، مسافت زیادی به منظور دسترسی به سایت خود دارد. اما کلودفلر رایگان با ذخیره نسخه‌های کش شده‌ی سایت در دیتاسنترهای موجود در مناطق مختلف، محتوای سایت شما را به جای بارگذاری از سرور اصلی، از نزدیکترین سرور بارگذاری می‌کند؛

البته این در مواقعی است که نیاز به اطلاعات خاص و داینامیک نباشد. در این حالت به میزان قابل توجهی می‌توان تغییر در سرعت سایت را حاصل نمود.

بهترین روش تنظیمات کلودفلر بدین صورت است که CDN اطلاعاتی ثابتی همانند تصاویر را ذخیره و اطلاعات متغیری نظیر کدهای HTML را جمع‌آوری می‌کند؛ بدین روش مصرف پهنای باند هاست کاهش یافته و سرعت بارگذاری صفحات سایت نیز افزایش میابد.

CDN و نحوه کارکرد آن

براساس آخرین تصویر دریافتی از سایت Cloudflare، مسیردهی ترافیک سایت‌ها بوسیله شبکه‌های سراسری Cloudflare که دارای 34 مرکز داده در سراسر دنیا است، انجام می‌گیرد. کاربران ایرانی که درحال استفاده از هاست‌های آمریکا هستند، با فعال سازی Cloudflare برای سایت‌های پرمصرفشان بوسیله دیتاسنترهای نزدیک ‌تر، مصرف و سرعت سایت خود را کاهش می‌دهند.

عملکرد Cloudflare در جلوگیری از حملات:

کلودفلر مشابه محافظی عمل می کند که بین سرور اصلی و سایت قرار گرفته است. بدین صورت  DNS ها و ip سرور اصلی شما هم نامشخص می‌شود.

عملکرد Cloudflare در جلوگیری از حملات

درصورت عدم استفاده از کلودفلر، اگر هکری قصد حمله به سرور سایت شما را داشته باشد، به آسانی اطلاعات لازم نظیر IP سرور را در اختیار خواهد داشت. از این‌رو با برخی ترفندها می‌تواند حملاتی نظیر حملات DDOS ایجاد نماید.

اما با نصب کلود فلر و قرارگیری سرورهای آن بر سر راه هکر، با سیستم‌ها و موارد امنیتی که بوسیله Firewall کلوفلر اعمال می‌شود، می‌توان از بسیاری از این حملات جلوگیری نمود. همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید، هکر به آسانی بوسیله منابع DNS  نا امن اقدام به ایجاد حمله به سرور هدف می‌کند.

عدم استفاده از CDN

با فعال سازی Cloudflare، به محض برخورد با سرورهای آن حملات تشخیص داده شده و از ادامه‌ی آن‌ها به سرور هدف جلوگیری به عمل خواهد آمد

علت محبوبیت CDN کلودفلر

علت محبوبیت CDN کلودفلر چیست؟

شاید برای برخی این سوال پیش آید که با وجود غول‌های بزرگ صنعت CDN همانند Facebook CDN و Amazon Cloudfront، چگونه شرکتی تازه تاسیس که به اندازه رقبای خود نیز سابقه ندارد می‌تواند بیشتر از یک سوم بازار را تصاحب نماید!

براساس بررسی‌های انجام شده در زیر به نقاط قوت شرکت Cloudflare که سبب برتری آن در برابر دیگر رقبایش شده اشاره می‌کنیم:

 • ارائه گواهینامه SSL رایگان
 • توجه ویژه Cloudflare به موضوع امنیت
 • ارائه فایروال AntiDDOS روی همه پلن‌ها
 • امکانات زیاد پنل CDN حتی با پلن رایگان کلودفلر

توجه ویژه این شرکت به موضوع امنیت را می‌توان بزرگترین عامل موفقیت آن دانست. حساسیت دیوار آتش و سطح امنیت در شبکه توزیع محتوای کلودفلر حتی در پلن رایگان کلودفلر هم قابل بررسی و مدیریت است.

پیبشنهاد ویژه نویسنده برای شما:آموزش نصب SSL در cPanel رایگان

مزایای استفاده از CDN

مزایای استفاده از CDN

همانطور که تا به اینجا ذکر شد اغلب صاحبان کسب و کارها به منظور حفظ امنیت اطلاعات محتوای سایت و افزایش سرعت سایت خود به سراغ CDN ها می‌روند. بنابراین بدون شک مهم‌ترین مزیت استفاده از CDN، افزایش سرعت وحفظ امنیت سایت است. در زیر به برخی دیگر از مزایای CDN اشاره می‌کنیم:

 • بهبود سئو سایت
 • کاهش فشار بر سرور میزبان اصلی
 • کنترل پهنای باند و کاهش هزینه سایت
 • بهبود کارایی در محدودیت‌های جغرافیایی
 • افزایش سرعت لود و بارگیری سایت و بهبود عملکرد آن
 • افزایش مقاومت در مقابل حملات DDoS و افزایش امنیت سایت
مزایای استفاده از کلودفلر رایگان

مزایای استفاده از کلودفلر رایگان

در ادامه به برخی از مزایای استفاده از پلن رایگان کلودفلر اشاره می‌کنیم:

 • بهینه سازی وب سایت و صرفه جویی در پهنای باند مصرفی
 • قابلیت Prug Cache به منظور تازه‌سازی کش‌های ذخیره شده
 • ارائه سیستم آنالیز ترافیک برای مدیریت بهتر بازدیدها و ترافیک‌ها
 • فشرده سازی کدهای Java Script ،HTML و CSS و سرعت بالاتر
 • فعال سازی CDN و در نهایت اتصال به نزدیکترین سرور برای بارگذاری سایت و میزبانی محتوا
 • افزایش امنیت بوسیله جلوگیری از ریکوئست‌های ناسالم و حملات SQL Injection و DDOS Protection
 • فعال بودن 24 ساعته سایت توسط کش‌های موجود در سرورهای Cloudflare حتی در صورت آفلاین شدن سایت اصلی

آموزش کلودفلر و مراحل فعالسازی کلودفلر (cloudflare) به صورت دستی

برای فعال سازی کلودفلر (Cloudflare) ابتدای باید به سایت اصلی این سیستم وارد شوید. بدین منظور مراحل زیر را برای فعال سازی Cloudflare (تنظیم CDN کلودفلر) دنبال کنید:

گام اول برای نصب کلود فلر و بهترین تنظیمات کلودفلر ورود به سایت www.cloudflare.com است. بعد از ورود شما باید با انتخاب گزینه Sign up و وارد کردن ایمیلتان در صفحه‌ی Create a Cloud Flare Account، حساب کاربری در سایت ایجاد نمایید.

نحوه ساخت کاربری در سایت کلودفلر

حساب کاربری در سایت ایجاد نموده و سپس از اکانتتان برای فعال سازی کلودفلر وارد سایت شوید.

عضویت در سایت cloudflare

در این مرحله لازم است تا پلن مورد نظر خودتان را انتخاب نمایید. برای نصب رایگان کلودفلر می‌توانید از پلن رایگان اینس ایت استفاده نمایید.

کلودفلر رایگان

پس از ورود به حساب کاربریتان، همانند تصویر زیر صفحه‌ای برای شما باز خواهد شد که در آن باید با انتخاب گزینه Add site آدرس سایت را ثبت کنید.

اضافه کردن دامنه سایت به cloudflare

 و Scan DNS Records را بزنید. در این مرحله لیستی از DNS های پیدا شده شانل زیر دامنه‌های شما توسط کلودفلر نمایش داده می‌شود. حال لازم است تا دی ان اس ها را روی دامنه خود تنظیم نمایید.

بعد از بررسی Name Serverها و تغییر نام آن‌ها، فعال سازی Cloudflare شما انجام می‌شود.

حال در این مرحله باید اقدام به انجام بهترین تنظیمات کلودفلر مربوط به امنیت سایت خود نمایید. همانطور که در تصویر می‌بینید، سطح امنیت هم اکنون روی مدیوم می‌باشد. شما در این مرحله می‌توانید با فعال کردن گزینه Automatic HTTPS Rewrite، همه لینک‌های سایت خود را با https مشاهده کنید.

تنظیم امنیت سایت با کلودفلر

آموزش نصب Cloudflare و نحوه راه اندازی آن در وردپرس

برای فعالسازی کلودفلر روی سایت وردپرس شما می‌توانید از افزونه Cloudflare استفاده نمایید. این افزونه از محبوبیت بسیار زیادی در بین مالکان سایت وردپرس برخوردار است و تا به امروز بیش از 200 هزار نصب فعال داشته است. با نصب این افزونه قادر خواهید بود تا به ساده‌تر شکل ممکن از طریق پیشخوان وردپرس خود به تنظیمات کلودفلر دسترسی داشته باشید و آن را مدیریت نمایید.

آموزش نصب Cloudflare و نحوه راه اندازی آن در وردپرس

در ابتدا لازم است تا افزونه وردپرس Cloudflare را نصب و فعال نمایید.

پس از نصب این افزونه وردپرسی در قسمت "تنظیمات" وردپرس گزینه Cloudflare برای شما افزوده می‌‎شود.

آموزش نصب Cloudflare روی وردپرس

در صورتی که از قبل اکانت کلودفلر ایجاد نموده‌اید می‌توانید گزینه sing in را انتخاب نموده و اطلاعات اکانت خود را وارد نمایید. در صورتی که هنوز اکانت ایجاد نکرده‌اید کافیست روی گزینه Create your Free Account را انتخاب نمایید.

وصل کردن وردپرس به کلودفلر

در قسمت Email باید نشانی ایمیل خود را وارد نموده و در قسمت Api کافیست Api اکانت کلودفلر را وارد نمایید که طی مراحل زیر قادر به دستیابی به آن خواهید بود؛

وارد اکانت Cloudflare خود شوید، قسمت My Profile را انتخاب نمایید؛

پیدا کردن api در سایت کلودفلر

با وارد شدن به صفحه جدید کافیست تا تب Api Token را انتخاب نمایید. در قسمت Global Api Key روی دکمه view کلیک نمایید.

پس از آن صفحه ای باز می‌شود که تنها کافیست در آن پسورد اکانت کلودفلر خود را وارد نمایید تا Api به شما نمایش داده شود.

ساخت api در سایت کلودفلر
کد api سایت cloudflare

Api ایجاد شده را کپی و در صفحه افزونه وارد نمایید.

بعد از تکمیل کردن گزینه‌ها کافیست تا بر روی گزینه Save API Credentials کلیک نمایید.

در مرحله بعد برای تکمیل پیکربندی کلودفلر برای سایت خود کافیست تا بروی گزینه Apply کلیک نمایید.

ذخیره سازی تنظیمات کلودفلر

حال دیگر تنظیمات کلودفلر برای سایت شما انجام شده و این سیستم بر روی سایت فعال شده است.

مهمترین مزیت فعال سازی Cloudflare چیست؟

با فعال سازی Cloudflare روی سایت، کاربران سایت شما خیلی راحت‌تر و سریع‌تر بوسیله نزدیکترین سرور می‌توانند به محتوای سایت شما دسترسی داشته باشند.

در واقع با نصب کلود فلر و فعال بودن آن روی سایت اگر سرور اصلی سایت شما سروری خارجی در آلمان باشد، زمانی که کاربر سایت از ایران تصمیم به بازردید از محتوای سایت شما را دارید به نزدیکترین سرور که اطلاعات سایت شما روی آن دخیره شده است، متصل می‌شود تا مطالب سایت با سرعت بالاتری برای کاربر نمایش داده شود. این قابلیت عملکرد و کارایی سایت را تا حد چشمگیری افزایش داده و مزیت اصلی فعال سازی Cloudflare به شمار می‌رود.

معایب کلودفلر چیست؟

درصورت آسیب دیدگی Cloudflare، سایت نیز به طور کامل از دسترس خارج می‌شود. همچنین ممکن است برخی کاربران سایت از سوی Cloudflare به عنوان هکر شناخته شوند. از طرفی Cloudflare به سختی بر روی هاست اشتراکی فعال شده و استفاده از آن نیز تنها برای سایت‌هایی با ترافیک بالا مفید است.