مقالات آموزشی

Disavow کردن لینک های اسپم یا مخرب در سرچ کنسول

Disavow کردن لینک های اسپم

با استفاده از امکان Disavow Links گوگل می‌توانید بک لینک‌های اسپم و بی‌کیفیتی که به سایت شما داده شده است را حذف کنید. همانطور که در مطلب بک لینک بطور دقیق و کامل توضیح دادیم، بک لینک‌‌ها می‌توانند تاثیر بسیار چشمگیری در رتبه سایت شما در گوگل داشته باشند. پس از شناسایی بک لینکهای بی‌کیفیت کافیست تا لیست آن‌ها را در یک فایل txt قرار داده و در قسمت Disavow گوگل سرچ کنسول بارگزاری نمایید.

 شما با استفاده از ابزار disavow  می‌توانید لینک های مخرب و اسپم را از بین برده و سئو سایت خود را بهبود بخشید. در ادامه این مطلب از مشاوران بازاریابی اینترنتی جَم توضیح داده‌ایم که؛ Disavow چیست؟ حذف لینک های اسپم سایت و آموزش بهبود سئو سایت به وسیله disavow چگونه انجام می‌شود.

Disavow چیست؟

در واقع Disavow یکی از ابزارهای گوگل برای حذفبک لینک های اسپم و بی‌کیفیت است. Disavow یک فایل متنی که شامل لینک های مخرب و اسپم هستند را به صفحه گوگل ارسال می‌کند تا گوگل اثر این لینک‌های مخرب را خنثی کند و این سایت‌ها بر روی اعتبار شما تاثیر نگذارند. ابزارDisavow مانع انتقال اعتبار بک لینک‌های اسپم به سایت شما می‌شود.

شما با استفاده از ابزار Disavow گوگل را آگاه می‌کنید که کدامیک از بک لینک ها بی ارزش است و باید آن را نادیده بگیرد. شما با استفاده از Disavow لینک‌هایی را که نمی‌خواهید دریافت کنید در لیست قرار داده تا اثر این لینک ها توسط گوگل خنثی شود.

تصمیم گیری در مورد Disavow کردن بک لینک‌ها

گوگل سایت‌هایی که از سایت‌های بد و بی‌کیفیت بک لینک دریافت می‌کنند را جریمه می‌کند. حال این سوال بوجود می‌آید که چگونه کیفیت بک لینک‌ها را می‌توان بررسی نمود؛

لینک خوب مانند ادیتوریال طبیعی یا Natural Edittorial Links

معمولا لینک‌های خوب و طبیعی بوسیله یکی از افراد تیم تحریریه سایت مانند یک نویسنده یا سردبیر ارائه می‌شوند. آنها بهترین بک لینک‌ها هستند.  در ضمن این لینک ها باید از سایت بی‌کیفیت نباشند. سایتی که محتوای خوبی دارد اما بازدیدکنندگان آن کم است می‌تواند یک بک لینک خوب برای سایت شما ایجاد کند. برای استفاده از این بک لینک ها شما احتیاجی به درخواست دادن برای آن‌ها ندارید.

برای دریافت لینک‌های باکیفیت، کافیست تا تولید محتوا غنی و باکیفیت داشته باشید. در صورتی که مطلب درج شده بر روی سایت شما مفید باشد، سایت‌های دیگر به مطلب شما لینک می‌دهند. همین موضوع کمک می‌نماید تا بتوانید بک لینک طبیعی و باکیفیت دریافت کنید.

لینک های نسبتا خوب مانند ساخت لینک دستی

اگر از طرف سایت های دیگر لینکی دریافت نمی‌کنید باید به صورت دستی برای سایت خود لینک ایجاد کنید. ایجاد لینک های دستی زمانی انجام می‌شود که شما به سایت های معتبر تماس می‌گیرد و از آن‌ها درخواست بک لینک می‌کنید. در ضمن سایت‌هایی که با آن‌ها تماس می‌گیرید باید معتبر باشند و محتوای باکیفیتی را ارئه دهند. همچنین باید مرتبط با حوزه کاری شما باشند. در غیر اینصورت لینک سازی سایت شما بی‌اررزش و بی‌هدف خواهد بود.

لینک های بد مانند لینک هایی خودتان ایجاد می‌کنید یا هزینه‌ای برای آن ها پرداخت می‌کنید

لینک های بد، معمولا لینک هایی غیرارگانیک هستند که اسپم به نظر می‌آیند. این لینک‌ها هیچ محصول و محتوایی را ارائه نمی‌دهند. .لینک های ارگانیک لینک هایی هستند که مشکلی ایجاد نمی‌کنند و از نظر گوگل تایید شده هستند. لینک‌های بد معمولا توسط انسان ساخته نشده‌اند و سودی برای سایت شما هم نخواهند داشت. اگر در سایت خود از این لینک‌ها دارید بهتر است که آن‌ها را از بین ببرید؛ زیرا اثرات منفی برای سئو سایت شما به دنبال دارند و موتور جستجو، آن‌ها را بی ارزش می‌داند. از جمله اینک لینک‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد؛

  • تبلیغات
  • مقالات معرفی شده در فهرست راهنما
  • صفحه پروفایل کاربران
  • کتاب کاربران میهمان
  • سایت‌هایی که فقط برای ساخت لینک هستند
  • قرار دادن لینک در پست‌های مهمان و انجمن
  • کامنت گداشتن در پست‌ها به صورت اسپم

آموزش حذف لینک های اسپم سایت

برای حذف یک لینک های اسپم در سایت، ابتدا باید همه بک‌ لینک‌ها را مورد بررسی قرار دهید. سپس لینک‌های اسپم را به صورت URL و Domain یک لیست تهیه کنید. در نهایت لینک های اسپم را بوسیله Disavow به گوگل معرفی کنید.

در ضمن یک فایل متنی در قسمت notepad باز کنید. این فایل باید از فرمت متن یا txt پشتیبانی کند. همچنین این متن باید با یونی کد UTF-8 ذخیره شود. برای این کار در قسمت ویندور یک فایل notepad باز کنید سپس در منوی file روی دکمه save کلیک کنید. بعد از اینکه فایل را save کردید یک پیغام برای شما نمایش داده می‌شود. این پیغام به شما می‌گوید: آیا این فایل باید روی فایل قبلی که بازکردید ذخیره شود؟ در اینجا باید روی دکمه yes کلیک کنید.

ذخیره فایل برای disavow کردن لینک ها

اگر می‌خواهید همه لینک ها و بک لینک‌های یک دامنه یا زیر دامنه خنثی شوند، آن‌ها به صورت تصویر زیر وارد فایل متنی بکنید.

disavow کردن کل یک دامنه

در قسمت آدرس دامنه، لازم است تا دامین مورد نظرتان را وارد نمایید. در صورتی که قصد دارید چندین دامنه را disavow نمایید باید هر سایت را در یک سطر قرار دهید.

آموزش آپلود فایل در ابزار Disavow

بعد از اینکه فایل متنی خود را ایجاد کردید باید آن را در ابزار disavow آپلود کنید. بر روی لینک زیر کلیک کنید؛

https://search.google.com/search-console/disavow-links

بعد از ورود با تصویر زیر روبرو می‌شوید؛

انتخاب سایت برای disavow کردن بک لینک

در قسمت مشخص شده، باید آدرس سایت موردنظر خود را انتخاب کنید. در صورتی سایت شما در اینجا نمایش داده می‌شود که که آن را از قبل در سرچ کنسول ثبت کرده باشید. بعد ازاینکه نام سایت را انتخاب کردید، می‌توانید فایل متنی را در این بخش آپلود کنید.

این مرحله تمام شد. بعد از مدتی گوگل ایمیلی برای شما ارسال می‌کند که جزئیات درخواست شما در آن قرار گرفته است.

 درضمن اگر قبلا برای سایت خود یک لیست disavow آپلود کرده باشید، در اینصورت می‌توانید یکی از موارد زیر را انتخاب نمایید؛

  • در این مواقع اگر دکمه cancel را کلیک کنید، disavow بک لینک های قبلی را از بین می‌برید.
  • اگر download را انتخاب کنید، لیست قبلی را دانلود می‌کنید.
  • اگر هم replace را کلیک کنید، لیست جدیدی به لیست قبلی اضافه می‌شود.

آیا به محض آپلود فایل، گوگل بک لینک ها را خنثی می‌کند؟

خیر. در برخی مواقع گوگل این فایل ها را نادیده می‌گیرد. البته اغلب مواقع اینطور نمی‌شود. معمولا گوگل بین 1 یا چند هفته بعد از آپلود فایل، اثرات بک لینک سایت‌های موردنظر شما را خنثی کند. سعی کنید هر 10 یا 15 روز بک لینک های سایت خود را چک کنید، تا مبادا برای سایت شما لینک های بی‌کیفیت و بی ارزش ساخته شده باشد. دراین صورت شما از ایجاد شدن لینک های مخرب مطلع شده و می‌توانید سریعا برای disavow کردن آن‌ها اقدام کنید.

آیا امکان بازگردانی بک لینک های disavow شده وجود دارد؟

بله. تنها کافیست تا فایل بارگزاری شده خود را پاک کنید. در صورتی که همچنان لینک در سایت مبدا وجود داشته باشد رتبه آن بازخواهد گشت.

کدام لینک هایی مخرب و بی کیفیت هستند؟

لینک های مخرب و بی کیفیت عبارتند از لینک های خریداری شده، لینک‌های موجود در مزرعه لینک، بک لینک های PBN، لینک‌های درون کامنت‌های اسپم، بک لینک های موجود در سایت‌های کم ارزش و بی‎‎کیفیت و… . همه این ها لینک‎های مخرب محسوب می‌شوند. که در صورت استفاده زیاد از آن ها گوگل شما را جریمه خواهد کرد.